Jedna z najpiękniejszych mszy żałobnych świata, uznawana za moment kulminacyjny w twórczości kompozytora, również przez niego samego. Monumentalne dzieło na chór, orkiestrę i solistów powstało w 1874 roku i święci pamięć aż dwóch wybitnych włoskich artystów: Giaccomo Rossiniego, w którego hołdzie napisał część Libera me (stworzoną jako fragment dzieła zbiorowego trzynastu kompozytorów), oraz Alessandro Manzoniego, któremu poświęcona została finalna wersja arcydzieła.
Requiem stanowi pewnego rodzaju ewenement w twórczości Verdiego. Pisał on bowiem niemal wyłącznie opery, które mają zupełnie inny wydźwięk niż muzyka religijna. Jednak utwór ten jest także ewenementem w całej literaturze muzycznej. Pomimo tematyki, przez wielu nie jest traktowany jako dzieło stricte sakralne, nie tylko przez monumentalne rozmiary, ale także przez typową dla oper dramaturgię. Mimo tego jest to utwór bardzo osobisty i emocjonalny – Allesandro Manzoni był serdecznym przyjacielem kompozytora – gdzie momenty mroczne, przepełnione tęsknotą splatają się z pięknymi lirycznymi melodiami, które zdają się przywoływać wspomnienia spędzonych wspólnie z przyjacielem chwil.
Mari Moriya – sopran,
Katerina Hebelkova – mezzosopran,
Aliaksandr Mikhniuk – tenor,
Wojciech Śmiłek – bas,
Chór Festiwalowy i Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Podkarpackiej
Stanisław Krawczyński - dyrygent
Słowo wstępne: Tadeusz Deszkiewicz
Program
Giuseppo Fortunino Frnacesco Verdi (1813 – 1901)
MESSA DA REQUIEM
1. Introit and Kyrie (chór, soliści)
2. Dies irae
- Dies irae (chór)
- Tuba mirum (chór)
- Mors stupebit (bas)
- Liber scriptus (mezzo-sopran, chór)
- Quid sum miser (sopran, mezzo-sopran, tenor)
- Rex tremendae (soliści, chór)
- Recordare (sopran, mezzo-sopran)
- Ingemisco (tenor)
- Confutatis maledictis (bas, chór)
- Lacrymosa (soloiści, chór)
3. Offertory
- Domine Jesu Christe (soliści)
- Hostias (soliści)
4. Sanctus (chór)
5. Agnus Dei (sopran, mezzo-sopran, chór)
6. Lux aeterna (mezzo-sopran, tenor, bas)
7. Libera me (sopran, chór)
- Libera me
- Dies irae
- Requiem aeternam
- Libera me
Galeria wykonawców:

Mari Moriya sopran
Japońska sopranistka, ceniona przez krytyków za jeden z lepszych głosów potrafiący oddać dramaturgię odgrywanych postaci. Absolwentka Akademii Muzycznej w Musashino w Tokio oraz Mannes College of Music (Nowy Jork). Współpracowała z operami w Europie i USA. Laureatka wielu nagród w międzynarodowych konkursach, w tym: konkurs Audytorium Państwowej Metropolitan Opera.
Czytaj więcej
Katerina Hebelkova mezzosopran
Urodziła się w Ihlavie. Pierwsze szlify zdobywała w konserwatorium w Pardubicach. Później studiowała w Wyższej Szkole Muzyki i Teatru w Monachium u prof. Daphne Evangelato
Czytaj więcej
Aliaksandr Mikhniuk tenor
Urodził się w 1987 roku. Ukończył Białoruską Akademią Muzyczną. Podczas studiów w klasie L. P. Ivashkova występował jako Leński w Eugeniuszu Onieginie Piotra Czajkowskiego i Ernest w Don Pasquale Gaetano Donizettiego.
Czytaj więcej
Wojciech Śmiłek bas
Studiował śpiew solowy w Krakowie i Paryżu, później doskonalił technikę na licznych kursach mistrzowskich. W 1992 roku wygrał Konkurs Wokalny Belliniego na Sycylii. Regularnie występuje na scenach teatrów operowych Genewy, Liege, Brukseli, Strasburga, Nantes, Bordeaux, Avignonu, Marsylii, teatru Real w Madrycie, Wiedeńskiej Staatsoper, Opery Monte Carlo, Opery Narodowej Bastylia i teatru Chatelet w Paryżu biorąc udział w produkcjach oper Verdiego, Pucciniego, Dionizettiego, Meyerbeera, Reyera czy Czajkowskiego.
Czytaj więcej
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Podkarpackiej orkiestra
Od 1955 r. prowadzi działalność koncertową, prezentując zróżnicowany repertuar, ze szczególnym uwzględnieniem muzyki polskiej. O wysokim poziomie artystycznym zespołu świadczy współpraca z wybitnymi dyrygentami i muzykami, jak: J. Krenz, H. Czyż, J. Maksymiuk, A. Wit, E. Tzigane, J. Katlewicz, K. Urbański, K. Penderecki, A. Kurzak, J. K. Broja, A. Wodnicki, K. Jakowicz, K. A. Kulka, P. Pławner, B. Nizioł, E. Indjic, S. Yoon, R. Lakatos, K. Kenner, E. Kulibaev.
Czytaj więcej
Stanisław Krawczyński dyrygent
Ukończył z wyróżnieniem studia w krakowskiej Akademii Muzycznej. Był kierownikiem Chórów Polskiego Radia i TV w Krakowie oraz Filharmonii Krakowskiej, z którymi występował m.in. w Teatro alla Scala w Mediolanie, Accademia di Santa Cecillia w Rzymie, sali koncertowej UNESCO w Paryżu, Brucknerhaus w Linzu.
Czytaj więcej