Komunikat prasowy nr 1, 14.08.2016

Trzy bisy i cztery owacje na stojąco zgotowane przez publiczność artystom, w ten sposób zakończył się wczoraj koncert inaugurujący jubileuszowy 50. Festiwal im. Jana Kiepury w Krynicy. Było lekko, wesoło, wartko. Słowem pięknie, a publiczność nie mogła się nadziwić jak na korzyść zmienił się festiwal. Dla wielu był to najlepszy koncert ze wszystkich edycji festiwalu. Emocje były ogromne, a widzowie nie pozwalali artystom zejść ze sceny.

Koncert inauguracyjny
fot. Marian Gdula
Na widowni zajął miejsce gość honorowy jubileuszowej edycji, syn Jana Kiepury, John Thade, śpiewak. – To jest piękne, cała Krynica śpiewa. Te wszystkie utwory, które słyszałem dziś tutaj, mam w swoim repertuarze – mówił przed koncertem syn Kiepury. Festiwal, nad którym patronat objął Prezydent RP Andrzej Duda, otworzył Dariusz Reśko, burmistrz Krynicy-Zdrój. Przypomniał, że na tegoroczną, bardzo bogatą edycję, złoży się ponad 30 imprez, z czego ponad 20 nie jest biletowana, co stanowi prezent jubileuszowy dla mieszkańców Krynicy i wczasowiczów.
 
Wieczór inaugurujący festiwal, który odbył się w Pijalni Głównej, został zatytułowany Z krainy tenorów  i był hołdem złożonym przez hiszpańskich młodych i utalentowanych artystów, patronowi festiwalu, Janie Kiepurze. Na scenie wystąpiło trzech tenorów: Francisco Corujo, Orlando Niż, Jose Luis Sola a także polska sopranistka mieszkająca na stałe w Hiszpanii Iwona Sobotka, która zadebiutowała w roli prowadzącej koncert, w czym pomagał jej z dużym wdziękiem Conrado Moreno. Śpiewakom towarzyszyła Krakowska Orkiestra Symfoniczna i Chór Polskiego Radia  pod dyrekcją Olivera Diaza, dyrektora artystycznego Teatru Zarzueli w Madrycie a także Madrycka Kompania Taneczna.
 
Pierwszą część wieczoru wypełnił operowy repertuar Kiepurowski. Zabrzmiały m.in.: słynna Aria z kwiatkiem z Carmen Bizeta, największe przeboje z oper takich jak m.in.: Tosca i Cyganeria Pucciniego. Wielki aplauz wzbudziła zaśpiewana przez trzech tenorów słynna aria La donna è mobile z opery RigolettoVerdiego. W drugiej części hiszpańscy artyści pokazali hiszpańską operetkę tzw. zarzuelę, która w Polsce pozostaje nieznana. Publiczność porwały gorące rytmy i śpiewne melodie, choć największy aplauz publiczności wzbudziła najsłynniejsza piosenka z repertuaru Jana Kierpury Brunetki, blondynki wyśpiewana przez trzech hiszpańskich tenorów ale…po polsku.
 
Pierwszy dzień festiwalu poza wieczorem inaugurującym koncert przyniósł jeszcze doskonały recital Ewy Vesin, znanej sopranistki a także plenerowy koncert pod „Patrią”, który zgromadził kilka tysięcy słuchaczy, gdzie grała Krynicka Orkiestra Zdrojowa pod dyrekcją Mieczysława Smydy, zaś w partiach solowych, wcielając się w role Marty Eggerth i Jana Kiepury, wystąpili Aleksandra Okrasa i Andrzej Wiśniewski.
 
Krynica, która jest oklejona plakatami festiwalu, tętni muzyką. Pod muszlą koncertową dwa razy dziennie rozgrywają się muzyczne happeningi: o godz. 12.30 Kurier festiwalowy, który oprócz muzyki serwuje informacje o wydarzeniach danego dnia oraz o godz. 18.45 Uśmiechnij się z Kiepurą, w ramach którego Anna Lasota i Jakub Oczkowski wyśpiewują historię Marty Eggerth i Jana Kiepury.
 
Zawsze też o godz. 11 odbywa się cykl Krynickich Spotkań z Artystą Stowarzyszenia „Aria”. Wczorajsze, pierwsze spotkanie było poświęcone właśnie wydanemu albumowi Dla Ciebie śpiewam, który zawiera wywiady, wypowiedzi blisko 60 osób związanych z festiwalem oraz ponad 300 ilustracji, wśród których znajdują się nigdy nie publikowane zdjęcia archiwalne i wpisy odręczne gwiazd z kroniki festiwalu. Album w cenie 99 zł jest dostępny w kasie festiwalowej.
 
Album ma swoją serię bibliofilską: specjalnie na 50. festiwal zostało wydanych 50 egzemplarzy numerowanych, m.in.: w twardej okładce, z zakładkami i kalkami, na których publikowane są rysunki. Każdy z egzemplarzy z tej serii został ozdobiony kryształkami Swarovsky’ ego o nazwie Xilion Rose Crystal. Seria bibliofilska została wczoraj wystawiona na licytację. Cena wywoławcza każdego egzemplarza wynosi 500 zł. Licytować można wypełniając odpowiedni formularz w kasie biletowej w Pijalni Głównej w Krynicy oraz wysyłając ofertę na adres: . Licytacja zostanie zamknięta w sobotę, 20 sierpnia.
 
Dziś kolejny dzień festiwalu, który przyniesie wiele atrakcji. Jedną z nich będzie spotkanie z Małgorzatą Walewską (godz. 16, Stary Dom Zdrojowy) oraz wieczorny koncert duetów operetkowych Ze mną Ty, przy Tobie ja (Pijalnia Główna, godz. 20).
 
Zapraszamy!
Agnieszka Malatyńska-Stankiewicz
rzecznik 50. Festiwalu In. Jana Kiepury w Krynicy-Zdrój