Ryszard Karczykowski - tenor

Ryszard Karczykowski - tenor

Jeden z najwybitniejszych polskich śpiewaków operowych.

Studiował w PWSM w Gdańsku u Haliny Mickiewiczówny. W 1977 ukończył reżyserię muzyczną w Musikhochschule Hanns Eisler w Berlinie.

W latach 60. był solistą Teatru Muzycznego w Szczecinie (1965-69) oraz Landestheater w Dessau (1969-74).

W latach 70. rozwijał karierę wokalną w Operze w Lipsku, Dreźnie, we Frankfurcie nad Menem, Staatsoper oraz Volksoper w Wiedniu, Deutsche Oper w Berlinie oraz Covent Garden w Londynie.

Współpracował i występował wraz ze sławami wokalistyki światowej, m.in. z Ileaną Cotrubas, Kiri Te Kanawa, Hermannem Preyem, Agnes Baltsa, Sylvią Sass, Placido Domingo.

Śpiewał partie tenorowe w w Così fan tutte (Ferrando), w Czarodziejskim flecie (Tamino), Uprowadzeniu z seraju (Belmonte) Wolfganga Amadeusa Mozarta, Eugeniuszu Onieginie Piotra Czajkowskiego (partia Lenskiego), w Łucji z Lammermoor (Edgaro) i w Napoju miłosnym (Nemorino) Gaetano Donizettiego, Cyganerii (Rudolf), Giannim Schicchim (Rinuccio), Tosce (Cavaradossi) Giacomo Pucciniego, Zemście nietoperza (Alfred i Eisenstein) J. Straussa, w Arabelli (partia Matteo) Richarda Straussa, Riccardo w Balu maskowym, Falstaffie (Fenton), Rigoletcie (Książę), Traviacie (Alfredo) Giuseppe Verdiego.

Śpiewał również w operach Haydna, Rossiniego, Moniuszki, Smetany, Offenbacha, Prokofiewa, Schönberga, Berga i Szostakowicza.

Dokonał wielu nagrań płytowych z najlepszymi orkiestrami i wybitnymi dyrygentami, głównie dla wytwórni Decca oraz dla Polskich Nagrań, Denona, Cameraty, ORF, RAI i ZDF.

Jest profesorem klasy śpiewu na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie oraz w Akademii Muzycznej w Krakowie. Prowadzi kursy mistrzowskie w wielu krajach Europy i w Japonii oraz zasiada w jury międzynarodowych konkursów wokalnych. Zajmuje się także reżyserią muzyczną.

Był także dyrektorem artystycznym Opery Krakowskiej (2003-2006) oraz w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej w Warszawie (2006 -2008).

W lutym 2011 został odznaczony Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Kup bilet przez internet

 

Organizatorzy:
Partner główny:
Partnerzy strategiczni:
Partnerzy:
Sponsorzy:
Patroni medialni:

Lista koncertów:

20 Sierpień 2016 16:00. Koncert uczestników kursów mistrzowskich Grażyny Brodzińskiej i Ryszarda Karczykowskiego

Miejsce: Hotel Czarny Potok, ul. Czarny Potok 65.
Wstęp: wolny


Pozostali artyści:

Kontakt:

50. FESTIWAL IM. JANA KIEPURY
33-380 Krynica-Zdrój Piłsudskiego 19
18 471 07 50
Faks: 18 471 07 55