Niewątpliwie to wyjątkowy koncert, który rozpoczyna 54 Festiwal Jana Kiepury w Krynicy-Zdroju. W programie najpopularniejsze arie, duety i chóry operowe w wykonaniu największych polskich gwiazd operowych.
„Wesoła wdówka” klasyczna operetka Franza Lehára do libretta Victora Léona oraz Leo Steina, należy do kanonu gatunku. Chociaż po premierze, która miała miejsce w Wiedniu w 1905 roku, recenzje i reakcje publiczności nie były zbyt przychylne, to w krótkim czasie „Wesoła wdówka” zdołała skraść serca widzów. Już rok po pierwszym wystawieniu operetka święciła triumfy na scenach Londynu, Paryża, Wiednia, Sztokholmu, Moskwy, a także Nowego Jorku.
Wiodącym wątkiem sztuki są lekcje muzyki, których diwa udzielała pod koniec swojej kariery (1971-1972) w słynnej nowojorskiej Juilliard School. Na scenie pojawiają się uczniowie-śpiewacy. Będą musieli skonfrontować swój talent z oceną kapryśnej primadonny.
***
Spektakl otrzymała znakomitą ocenę krytyków. O spektaklu pisano m.in.:
„Callas. Master Class to wyjątkowy spektakl teatralno-muzyczny. Kameralny, oniryczny, wzruszający i opowiadający poruszającą historię operowej bogini, której życie osobiste było dalekie od ideału. To nieoczywiste widowisko doskonale wpisuje się w trudny, pandemiczny sezon artystyczny. Przypomina o wielkiej postaci świata operowego, ale w sposób niecodzienny.
Magdalena Mikrut-Majeranek, Dziennik Teatralny
„Kściuczyk-Jędrusik ma tę iskrę bożą , o którą na swoich mistrzowskich kursach upomina swych uczniów sama Callas: umie zawładnąć sceną. (...) Oryginalne typy, u każdego innego reżysera mogłyby zafunkcjonować jako groteskowe twory, u Talarczyka są pokazane w sposób, który czyni z nich postacie, barwne i charakterystyczne. Takie, które da się lubić. Reżyser ma po prostu smykałkę do prowadzenia aktorów."
Alexandra Kozowicz, Gazeta Wyborcza
„Kreacja Joanny Kściuczyk-Jędrusik to aktorskie tour de force śpiewaczki, która wygląda jak Callas (wielkie brawa dla Gosi Baczyńskiej za kostiumy), po prostu jest Callas. Ale jest tą Callas we własnym wydaniu, bardziej stonowaną, zawieszającą głos, inną i to jej siła i zasługa. Jest też Kściuczyk-Jędrusik wiarygodną pedagog dla swoich uczniów, z których najlepiej pod względem aktorskim wypadła Gabriela Gołaszewska (Sophie De Palma) i szorstką, choć w gruncie rzeczy dającą się lubić partnerką dla swego pociesznego akompaniatora Manny’ego, w którego świetnie wcielił się Piotr Kopiński."
Mateusz Borkowski, Ruch Muzyczny
„Kto chciałby podejrzeć lekcje mistrzowskie śpiewu operowego, prowadzone przez Marię Callas, światowej sławy posiadaczkę sopranu dramatycznego, powinien udać się na spektakl Callas. Master Class. Świeżo po premierze stwierdzamy: warto."
Artyści zapraszają w magiczną podróż do nostalgicznego świata węgierskiej puszty, poprzecinanej gorącą i namiętną wirtuozerią skrzypiec oraz w świat orientu, muzyki filmowej, muzyki świata i otwartej improwizacji.
Gwiazdą wieczoru jest ROBY LAKATOS cygański skrzypek, najwyższej klasy wirtuoz i muzyk o niespotykanej wszechstronności stylistycznej. Urodził się w rodzinie z wielkimi muzycznymi tradycjami. Już w wieku 9 lat został pierszym skrzypkiem w kapeli cygańskiej. W roku 1984 ukończył z pierwszą nagrodą studia wiolinistyczne w Budapeszteńskim Konserwatorium im. Béli Bartóka.
Na koncercie można będzie usłyszeć utwory pełne energetycznej wirtuozerii: Melodie Cygańskie, Suita Bułgarska, Tańce Rumuńskie, Tango Tureckie, Czardasze.
Wieczór poświęcony najbardziej lubianym utworom, pieśniom neapolitańskim i musicalowym. I chociaż utwory te są melodyjne i łatwo wpadające w ucho, nierzadko wymagają bardzo dużych umiejętności wokalnych i wysublimowanej muzykalności. Na koncercie usłyszymy utwory m.in. takie jak: Tu ca nun chiagne, Non ti scordar di me, Torna a surriento, Ernesto de Curtisa, Granada Augustin Lary, Mattinata Ruggero Leoncavalla, Core’ngrato Salvatore Cardilla.
MY FAIR LADY to opowieść o tym, że marzenia się spełniają, że los każdego może się odmienić na lepsze. Libretto musicalu MY FAIR LADY, będącego jednym z największych światowych sukcesów tego gatunku, powstało na podstawie dramatu Georga Bernarda Shawa, tekstu, który z perspektywy lat może być przyrównywany do Pretty Woman – kinowego hitu z lat 90. poprzedniego stulecia, z Julią Roberts w roli głównej. Od czasu swojej premiery w 1956 roku, musical święci triumfy i bije rekordy popularności na scenach teatrów całego świata.
Koncert dzięki magicznej sile prezentowanej muzyki przenosi nas w czasy bohaterów dzieł scenicznych m.in. Franciszka Lehára, Johanna Straussa (ojca i syna). W wykonaniu znakomitych polskich śpiewaków usłyszymy wachlarz znakomitych arii i duetów, które tak bardzo ubóstwia słuchać publiczność letnich festiwali.
„Kraina uśmiechu” to romantyczna historia rozgrywająca się w egzotycznej scenerii Chin. Liza zakochuje się w pięknym księciu Su-Czongu, i w jednej chwili podejmuje decyzję o wyjeździe do Chin i o poślubieniu swojego ukochanego. W ten sposób, pod romansowym konwencjonalnym kostiumem, pojawia się inny temat: spotkanie dwóch równorzędnych kultur – Zachodniej Europy i Chin, i próba dialogu pomiędzy nimi.
miejsce:Sala Balowa Starego Domu Zdrojowego w Krynicy-Zdroju
godz.15:00
Koncert jest prezentacją młodych artystów śpiewaków, laureatów polskich i zagranicznych konkursów wokalnych. Na koncercie można będzie usłyszeć wirtuozowskie utworowy: Ch. Gounoda, S. Moniuszki, W. A. Mozarta, G. Pucciniego, S. Rachmaninowa, G. Verdiego i wielu innych. Młodzi artyści wykonają repertuar o bardzo wysokim stopniu trudność. Dzięki temu koncertowi publiczność festiwalowa będzie mogła usłyszeć wokalne perły światowego repertuaru operowego.
miejsce:Sala Balowa Starego Domu Zdrojowego w Krynicy-Zdroju
godz.15:00
Popołudniowy wieczór poświęcony polskiej muzyce, polskim kompozytorom. W programie dominują utwory S. Moniuszki, ale są także dzieła J. K. Galla, J. Gablenza, ale i H. Wieniawskiego. Utwory tego ostatniego twórcy będziemy mogli usłyszeć w wykonaniu skrzypka M. Przestrzelskiego, a wykona on m.in. słynną „Legendę” i „Kujawiaka”, którego wersję na głos tenorowy tak pięknie śpiewał Jan Kiepura. Młodzi, ale już utytułowani śpiewacy wykonają pieśni i arie operowe. A brawurowe mazury z oper „Halka” i „Straszny Dwór” w wykonaniu Warszawskiej Orkiestry Impressione powinny zachęcić festiwalowych melomanów do uczestnictwa w tym koncercie.
miejsce:Sala Balowa Starego Domu Zdrojowego w Krynicy-Zdroju
godz.15:00
Koncert „Wiązanka Melodii Świata” w wykonaniu Krynickiej Orkiestry Zdrojowej im. Adama Wrońskiego to kwintesencja dobrej zabawy, a sprawia to wyjątkowa harmonia i rytmy z wielu regionów świata. W programie utwory pełne temperamentu i melancholijnej zadumy. Koncert uprzyjemni czas wczesnego popołudnia każdemu wielbicielowi muzyki i nie tylko.
miejsce:Sala Balowa Starego Domu Zdrojowego w Krynicy-Zdroju
godz.15:00
Historia zawarta w libretcie „Zamku na Czorsztynie” Karola Kurpińskiego opowiada o rycerzu Bojomirze, który wracając z walki pod Wiedniem wraz z wiernym giermkiem Nikitą zatrzymuje się w Zamku na Czorsztynie. Nie wiedząc do kogo ów zamek należy poznają jego właściciela Dobrosława oraz służkę Łucję. Ostrzega ona przybyszów, by nie zostawali na noc w zamku, gdyż nocami pojawiają się w nim duchy. Z czasem okazuje się jednak, że owa zjawa, to ukochana Bojomira – Wanda, dla której ruszył na wojnę aby zdobyć honor, imię oraz przychylność jej ojca.
miejsce:Sala Balowa Starego Domu Zdrojowego w Krynicy-Zdroju
godz.15:00
Zespół zaprezentuje na koncercie w Sali Balowej Starego Domu Zdrojowego w Krynicy-Zdroju utwory polskich i zagranicznych kompozytorów. W programie znajdują się dzieła Goergesa Bizeta, Fryderyka Chopina, Piotra Czajkowskiego, Henryka Wieniawskiego, Nikołaja Rimskiego-Korsakowa, Vittoria Montieg.
miejsce:Sala Balowa Starego Domu Zdrojowego w Krynicy-Zdroju
godz.15:00
„La Serva Padrona” (Służąca panią) Giovanniego B. Pergolesiego, to zabawna historia pana terroryzowanego przez pokojówkę, który, mając dosyć kaprysów służącej, postanawia ożenić się, w nadziei, że żona zapanuje nad służbą i przywróci porządek w domu. Sprytna służąca sprawia, że jej pan żeni się właśnie z nią. Stylowe kostiumy, interesująco zarysowane charaktery bohaterów, bogata muzyczna struktura, dająca doskonałą możliwość dla wokalnych popisów solistów.
miejsce:Sala Balowa Starego Domu Zdrojowego w Krynicy-Zdroju
godz.15:00
Koncert „Opowieści Lasku Wiedeńskiego” to prezentacja muzyki rodem z Wiednia. Prezentowane będą utwory m.in. Johanna Straussa, okrzykniętego „Królem Walca”. Stylistyczne piękno tych utworów wybitnie pasuje do uroku Sali Balowej Starego Domy Zdrojowego w Krynicy-Zdroju. I tym razem będzie można usłyszeć utwory klasyków gatunków, których muzyka w sposób szczególny jest miło słuchana. W programie walce, polki i marsze.
„Patronat Honorowy: Witold Kozłowski – Marszałek Województwa Małopolskiego”
Sponsorzy
Partnerzy
Partnerem 54. Festiwalu im. Jana Kiepury jest Naturalna Woda Mineralna Kryniczanka
Patroni medialni
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca
Projekt realizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego