Wystawa plenerowa na Krynickim Deptaku

Wystawa plenerowa na Krynickim Deptaku
fot. Daniel Dudka

WYSTAWA PLENEROWA NA KRYNICKIM DEPTAKU „FESTIWALE KIEPUROWSKIE OD PIĘĆDZIESIĘCIU LAT” Z okazji Jubileuszowego 50. Festiwalu im. Jana Kiepury, Biblioteka Publiczna w Krynicy-Zdroju przygotowała plenerową wystawę „FESTIWALE KIEPUROWSKIE OD PIĘĆDZIESIĘCIU LAT". Ekspozycję można oglądać na Deptaku, przed wejściem do Pijalni Głównej. Wystawa prezentuje krótką historię tego muzycznego wydarzenia, widzianą z perspektywy osób, które tworzyły festiwal lub utrwalały jego kolejne edycje w kronikach festiwalowych. Wystawa pokazuje także wybrane zdjęcia, począwszy od lat sześćdziesiątych, które oddają atmosferę festiwalu: występy, koncerty, spotkania z artystami, publiczność i zatrzymane w kadrze momenty z życia festiwalowej Krynicy. Wśród pokazanych postaci jedną z najważniejszych osób jest STEFAN PÓŁCHŁOPEK, znany krynicki działacz kultury, który był pomysłodawcą pierwszego i organizatorem trzynastu kolejnych Festiwali,. Zamysł stworzenia w Krynicy wydarzenia muzycznego z Janem Kiepurą w herbie płynął z umiłowania przez niego muzyki poważnej oraz osobistej fascynacji postacią wielkiego polskiego tenora, którego znał osobiście. Gościem honorowym pierwszego Festiwalu była żona Jana Kiepury - MARTA EGGERTH, która w księdze festiwalowej napisała: Ja Wam wszystkim dziękuję całym sercem za uczczenie pamięci mojego ukochanego Męża i życzę dalszego powodzenia i sukcesów. Będę zawsze sercem z Wami_. Pierwszy, historyczny koncert festiwalowy odbył się na deptaku, w latach późniejszych koncerty przeniesiono do pomieszczeń zamkniętych, a muzyka była transmitowana przez megafony.

Koncert inauguracyjny
Folder I Festiwalu im. Jana Kiepury

W 1981r. organizację imprezy przejął STEFAN SOPATA, dyrektor Miejsko-Gminnego Centrum Kultury w Krynicy, który kilka lat później zaproponował objęcie funkcji dyrektora artystycznego Festiwalu BOGUSŁAWOWI KACZYŃSKIEMU. Znany dziennikarz i krytyk muzyczny podjął się tego zadania i prowadził festiwal kiepurowski od 1984 r. przez kolejne 28 lat. Jego osobowość sceniczna, gruntowna wiedza na temat świata muzyki oraz umiejętność barwnego przekazywania jej słuchaczom sprawiała, że na prowadzone przez niego widowiska muzyczne ściągały całe rzesze miłośników muzyki poważnej. W latach od 2003 do 2011 r. Bogusław Kaczyński zmienił też nazwę imprezy na EUROPEJSKI FESTIWAL IM. JANA KIEPURY.

Na wystawie nie zabrakło miejsca dla samego JANA KIEPURY, którego osobowość i kariera artystyczna stały się inspiracją do powstania imprezy. Festiwal im. Jana Kiepury narodził się w Krynicy w 1967 r., w rok po śmierci wielkiego tenora. Artysta związał się z Krynicą przede wszystkim za sprawą wybudowanego w uzdrowisku luksusowego hotelu „Patria", jedynego polskiego domu śpiewaka. W kurorcie bywała cała rodzina Kiepurów - rodzice śpiewaka Maria i Franciszek, brat Władysław oraz on sam z żoną Martą Eggerth.

Wszystkie festiwale, z coraz bardziej urozmaiconym programem zostały utrwalone dzięki kronikarskiej pasji WŁADYSŁAWA GUTOWSKIEGO, który tworzył pierwsze Kroniki Festiwalowe. Jego dzieło kontynuowała DANUTA CHROSTOWSKA.

Wystawa została przygotowana przez Bibliotekę Publiczną Gminy Krynicy-Zdroju (opracowanie merytoryczne i graficzne) przy współpracy Centrum Kultury w Krynicy-Zdroju. W ekspozycji wykorzystano materiały ze zbiorów Biblioteki Publicznej Gminy Krynicy-Zdroju, Krynickiego Towarzystwa Fotograficznego (zdjęcia autorstwa m.in. Juliusza Jarończyka, Andrzeja Klimkowskiego, Piotra Basałygi, Danuty Chrostowskiej, Marka Broszkiewicza) oraz zbiorów prywatnych Aleksandra Półchłopka i Stefana Sopaty. Ekspozycja jest wydarzeniem towarzyszącym tegorocznemu Festiwalowi. Dzięki temu, że kilka instytucji - Centrum Kultury w Krynicy-Zdroju, Urząd Miejski w Krynicy-Zdroju, Spółdzielnia Pracy „Muszynianka", Fundacja Sztuka Teatru i Biblioteka Publiczna w Krynicy-Zdroju - wspólnie sfinansowało zakup zewnętrznego systemu wystawienniczego, miłośnicy tej imprezy mogą poznać fragment jego pięknej historii. Na fot. Folder I Festiwalu im. J. Kiepury Twórca i organizator pierwszych 14 Festiwali - Stefan Półchłopek i Bogusław Kaczyński, dyrektor artystyczny Festiwalu w latach 1984-2011. Fot. J. Kowalski

Wystawa plenerowa na Krynickim Deptaku
fot. Daniel Dudka

Kup bilet przez internet

Kontakt:

50. FESTIWAL IM. JANA KIEPURY
33-380 Krynica-Zdrój Piłsudskiego 19
18 471 07 50
Faks: 18 471 07 55

 

Organizatorzy:
Partner główny:
Partnerzy strategiczni:
Partnerzy:
Sponsorzy:
Patroni medialni: