Tadeusz Serafin - dyrygent

Tadeusz Serafin - dyrygent

Tadeusz Serafin - dyrygent

Po studiach w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Katowicach, które ukończył w 1970 r. z wyróżnieniem (wydziały: instrumentalny oraz teorii i kompozycji) został zaangażowany jako kontrabasista do Wielkiej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia i Telewizji, z którą współpracował przez szereg lat. Uczestniczył także w kursach mistrzowskich w RFN, Belgii i we Włoszech (m.in. pod kierunkiem Pierra Boulesa, Karela Anclera i Heinza Roegnera). Wkrótce podjął studia dyrygenckie w macierzystej uczelni w klasie Napoleona Siessa (ówczesnego dyrektora Opery Śląskiej). Od roku 1978 pracuje w Operze Śląskiej, gdzie przeszedł wszystkie szczeble awansu zawodowego i artystycznego: od asystenta dyrygenta po stanowisko Dyrektora Artystycznego i Naczelnego, którym został w 1989 r. w wyniku konkursu. Po objęciu kierownictwa Opery Śląskiej, w krótkim czasie przełamał kryzys repertuarowy i kadrowy, zreformował organizacyjnie teatr, poszerzył zakres współpracy z wybitnymi dyrygentami, reżyserami i śpiewakami. Ma także ogromny udział w modernizacji zabytkowego gmachu Opery Śląskiej i w odbudowie po pożarze jej sali filharmonicznej, która odzyskała stylowy wystrój.

Występuje także jako symfonik w kraju i za granicą; realizuje nagrania archiwalne, w tym z WOSPRiTV. Nagrana pod jego batutą płyta „Nabucco” w wykonaniu artystów Opery Śląskiej otrzymała status „Złotej”, a następnie – w 2003 r. – „Platynowej Płyty”.  Pod jego kierownictwem muzycznym na scenie Opery Śląskiej została nagrana płyta z kantatą sceniczną C. Orffa „Carmina burana” (2011) oraz dwupłytowy album „Opera Śląska poleca – hity operowe i operetkowe” (2012), który w roku 2013 uzyskał status „Złotej Płyty”. W dorobku artystycznym posiada liczne realizacje oper i baletów pod własnym kierownictwem muzycznym, w tym m. in.: „Halka”, „Straszny dwór” St. Moniuszki, „Rigoletto”, „Ernani”, „Nabucco”, „Aida”, „Don Carlos” G. Verdiego, „Tannhauser” R. Wagnera, „Pajace” R. Leoncavalla, „Rycerskość wieśniacza” P. Mascagniego, „Cyganeria”,”Madama Butterfly”, „Tosca” G. Pucciniego, „Czarodziejski flet” W. A. Mozarta, „Borys Godunow” M. Musorgskiego, „Orfeusz i Eurydyka”  Ch. W. Glucka, „Carmina burana” C. Orffa, „Carmen” G. Bizeta, „Manru” I. J. Paderewskiego, „Napój miłosny”, „Łucja z Lammermoor” G. Donizettiego, „Requiem” R. Palestra, „Maksymilian Kolbe” D. Probsta, „Giselle” A. Adama, „Kopciuszek” S. Prokofiewa.

Do rangi ogólnopolskich wydarzeń zostały zaliczone premierowe realizacje sceniczne pod jego batutą m. in.: „Gioconda”, „Tannhauser” (Złota Maska za reżyserię), „Aida” (Złota Maska dla najlepszego spektaklu sezonu), „Borys Godunow”, „Carmina burana” (4 Złote Maski – w tym za Spektakl Roku i Reżyserię) i „Don Carlos” (Złota Maska w kategoriach Spektakl Roku i Reżyseria).  Do jego cennych osiągnięć należy także zaliczyć organizację Konkursów Wokalistyki Operowej im. Adama Didura (trzy ostatnie edycje międzynarodowe).

Tadeusz Serafin, czołowy polski dyrygent operowy, przedsiębiorczy i skuteczny menedżer, od ponad 20. lat z sukcesami kieruje Operą Śląską, z której uczynił scenę o szerokich kontaktach zagranicznych. Doprowadził do licznych tournee teatru po USA, Kanadzie, Holandii, Belgii, Włoszech, Portugalii, Niemiec, Danii i Meksyku. Od kilkunastu lat Opera Śląska regularnie występuje w Niemczech – co roku kilka tournee – gdzie prezentowała się na kilkudziesięciu scenach, w tym: w Berlinie, Monachium i Hamburgu.

Związany jest stałą współpracą z Orquestra do Norte w Portugalii. Pracą pedagogiczną związany jest od ponad 20. lat z Akademią Muzyczną im. Karola Szymanowskiego w Katowicach.

Jest laureatem licznych nagród i wyróżnień; w styczniu 2005 roku otrzymał „Złoty Laur Kompetencji i Umiejętności”. W roku 2009 uzyskał nagrodę w kategorii „Najlepszy Dyrygent” przyznaną przez Kapitułę Teatralnych Nagród Muzycznych im. Jana Kiepury. Dzięki swoim podróżom artystycznym sławi imię Opery Śląskiej oraz kultury polskiej na świecie; za szczególne zasługi w reprezentowaniu Polski na arenie europejskiej i światowej został uhonorowany „Platynowym Laurem Umiejętności i Kompetencji” w kategorii „Ambasador Spraw Polskich” (2010).

Kup bilet przez internet

 

Organizatorzy:
Partner główny:
Partnerzy strategiczni:
Partnerzy:
Sponsorzy:
Patroni medialni:

Lista koncertów:

18 Sierpień 2016 20:00. „Wesoła Wdówka” operetka - Franciszek Lehar

Realizatorzy: Tadeusz Serafin, Henryk Konwiński, Ireneusz Domagała, Zofia de Ines, Anna Tarnowska.
Wystąpią: Aleksandra Stokłosa, Kamil Zdebel, Adam Sobierajski, Leokadia Duży, Orkiestra, Chór i Balet Opery Śląskiej pod dyrekcją Tadeusza Serafina.
Miejsce: Pijalnia Główna, Al. L. Nowotarskiego 9/3.
Wstęp: bilety 80-200 zł


Pozostali artyści:

Kontakt:

50. FESTIWAL IM. JANA KIEPURY
33-380 Krynica-Zdrój Piłsudskiego 19
18 471 07 50
Faks: 18 471 07 55